Truss Sistemleri İmalatı
21 Temmuz 2019

Truss Nedir ?

 

Truss Nedir ?

Truss nedir, kelime kökeni açısından incelendiğinde Eski Fransızca’dan gelmektedir. Yaklaşık 13. Yüzyıldan itibaren “birbirlerine bağlı gereçlerin toplanması” anlamına gelmektedir. İnsanlar toplu yaşama geçtiklerinden itibaren Truss yapı sistemlerine ait örneklere rastlanmaktadır.

Truss Sistemi nasıl oluşur ?

Bir Truss sistemi eksenel kuvvete maruz kalacak şekilde dizayn edilmiş ve birbiri ile bağlı üçgenleştirilmiş bir dizi doğruların birleştirilmesi ile oluşmaktadır.

Truss Sistemi Bağlantıları nasıl olur ?

Truss sistemi bağlantıları tipik olarak, bağlantı elemanlarından ya da moment kuvvetlerinin her bir bağlantı elemanlarından, bağlantı elemanlarına aktarılmayacağı şekilde tutturulmuş bağlantılardan oluşur. Bu durum genel olarak yanlış anlaşılan bir durumdur. Bir çerçeve elemanı standart olarak eksenel yakma ve bükülme kuvvetlerinin bir etkisini alır, bir Truss sistemi üyesi ise sadece eksenel kuvvet alır.

Truss Sisteminin Yararları nedir ?

Doğru tasarlanan bir Truss sistemi, kullanılan malzeme adetini en aza indirerek bir tasarruf sağlarken, bağlantıları noktalarını uzatmak için ise en etkili yollardan biridir.

Neden Truss Sistemi Teknik Olarak Tercih edilmelidir ?

Bağlantı elemanlarının iç yüklerinin eksenel olarak yani elemanın yönünde sıkıştırma veya gerilmesi ile indüklenmesidir. Bu çalışma sistemi daha az malzeme ile bir dizi kuvvetin bağlantı elemanlarına dağıtıldığı için bir sistem olarak daha verimli olduğu anlamına gelmektedir.

Truss Ürünlerimiz İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WHATSAPP CONTACT